fabooks

Yediklerinizi Yazmak Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Diyet Egzersiz Günlüğü

Diyet yapmak, kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek konularını içinde yaşadığımız dönemde gündeminde bulundurmayan neredeyse kalmadı. Birbirinden farklı birçok diyet programı görebilirsiniz, ama bunların başarıya ulaşmasının içerikten ziyade alışkanlıklarla ilgili olduğu bugün artık kabul edilmiş durumda. Gerek egzersizleri düzenli hale getirmek gerekse yemek saatleriniz ve yedikleriniz konusunda alışkanlıklarınızı değiştirmek başarıya ulaşıp ulaşmayacağınızı belirliyor.

Kayıt Tutun & Kağıda Dökün

Burada en büyük yardımcınız davranışın, yani yediklerinizin ve egzersizlerinizin kaydını tutmak olacaktır. Diyet ve egzersizinizi kaydetmenin en önemli faydası sizde farkındalık yaratması olacaktır. Belki gözünüze görünmeyen ufak atıştırmalıkların kalorisi sandığınızdan daha çok ve onları azaltmanız gerekiyor. Belki de ihtiyacınız olan öğünlerinizin saatlerini düzenlemek. Tüm beslenmeniz doğru ama egzersizlerinin süresini ayarlamanız gerekiyor. Bu tür bilgileri günlük hayatın karışıklığında aklınızda tutmak bir hayli yorucu bir iş. Ya da bir hafta önce yediğiniz şeyleri hatırlayıp bugün yediklerinizle birlikte yanlış yaptığım bir şey var mı diye değerlendirmek sizi çok daha önemli şeyleri hatırlamaktan alıkoyabilir.

Zihinsel enerjinizi ve çabanızı bir günlüğe yazabileceğiniz şeylere değil başka alanlara kullanmak sizi çok daha verimli biri yapabilir. Bu nedenle ne yediğinizi ya da hangi egzersizleri yaptığınızı sürekli aklınızın bir kenarında tutmak yerine bir kağıda dökün, ve hayatınızı kolaylaştırın. Belirli haftalık ya da aylık gibi belirli periyodlarda kendi hayatınızın en temel verilerini inceleyerek düzeninizi sizin için en iyi işleyecek şekilde değiştirmeniz mümkün. Unutmayın, sizi sizden iyi kimse bilemez. Bir diyetisyene ya da hekime danıştığınızla elinizde kendi verilerinizle gitmeniz de size en uygun programın oluşturulmasına çok büyük katkıda bulunacaktır.